Tuga je nepozvan gost za vašim stolom

Tuga je ona emocija o kojoj ne pričamo. O njoj nemamo lijepo mišljenje, smatramo je nepotrebnom i izaziva neprijatnost koju vrlo često želimo izbjeći. Od tuge bježimo, sa njom se ne susrećemo, što najčešće dovodi do prolongiranja procesa tugovanja.

Pitamo se da li smo se ikad upoznali sa njom?

Šta su nam govorili o njoj?

Tuga je poput nepozvanog gosta za stolom ili čudovišta ispod kreveta.

U Transakcionoj analizi kažemo da smo rođeni sa četiri autentična osjećanja, na početku našeg života još kao beba imamo nediferencirana osjećanja, prijatnosti i neprijatnosti, te kasnije dolazimo do strah, ljutnja, tuga i sreća. Naš odnos prema emocijama, zavisiće od porodice i atmosfere u kojoj smo odrastali. Neke od emocija nisu bile poželjne. Ukoliko ste kao dijete dobijali poruke poput ,,Nemoj da plačeš”; ,,Prestani da plačeš, kupiću ti igračku” tada govorimo o jednoj distorziji osjećanja. 

Definicija tuge bi bila da u određenim situacijama procjenjujemo nepovratan gubitak, nešto što nam je vrijedno, a za šta smo emocionalno vezani. Funkcija tuge je da nam omogući da se emocionalno razvežemo od izgubljenog objekta, kako bi bili spremni za novo vezivanje. Za razliku od nekih drugih osjećanja, čija je funkcija manje ili više očigledna, funkcija osjećanja tuge nije na prvi pogled dovoljno jasna. Kada razmišljamo šta možemo dobiti tugovanjem, dolazi do tri funkcije tuge: 

– prorada i diferencijacija vrijednost sistema; 

– emocionalno razvezivanje od izgubljenog objekta i adaptacija na nove uslove življenja; 

– afirmacija postojećih socijalnih veza individue; 

Jedna od osnovnih funkcija tuge kod odraslih ljudi je preispitivanje i rekonstrukcija vrijednosti sistema individue. Kako emocije osjećamo samo u onim situacijama koje su nama bitne, mi smo tužni ne onda kada gubimo nešto, već kada gubimo nešto što nam je vrijedno. Što nam je to izgubljeno važnije, to je veći intenzitet naše žalosti. 

–  Upravo je osjećanje tuge unutrašnji signal našoj svijesti da smo izgubili nešto što nam je važno. 

Pokreće se proces preispitivanje našeg vrijednosnog sistema kako bismo shvatili šta nam je zaista važno i kako bismo pokušali da to, ako je moguće povratimo, odnosno u nekoj sličnoj situaciji  ubuduće tražimo ili zadržimo. 

Gubitak značajnog i važnog aspekta realnosti je uvijek veliki gubitak, praćen bolnom tugom, a revidiranje našeg unutrašnjeg svijeta nije jednostavan proces. Osobe često negiraju gubitke. Kada prihvatimo da je nastao gubitak, proces revidiranja može da otpočne. Žalovanje je proces u kom osoba koja se vezala mora prvo da se razveže, kako bi mogla ponovo da se vezuje. 

  • Završetak procesa tugovanja se okončava sa emocionalnim razvezivanjem od izgubljenog objekta. Osoba kod sebe registruje drugačije doživljaj i odnos prema svom gubitku. I dalje postoje određena shvatanja, sjećanja i zaključci, ali se osoba osjeća emocionalno oslobađanja od date situacija. Ukoliko se nađemo u situaciji da izgubimo dragu osobu, solidarnost porodice i prijatelja je važan faktor, ne može vratiti osobu, ali ima funkciju podrške, utjehe, nuđenja ljubavi zajednice i ukazivanje na preostale životne vrijednosti. 
  • Tugovanje u emocionalnoj i mentalnoj komponenti omogućuje da se adaptira na nove životne okolnosti, čuvajući njenu sposobnosti emocionalnog vezivanja i ljubavi.

Često se postavlja pitanje kako nekom biti podrška u fazama tugovanja. Nekada nismo svjesni da pravimo greške prilikom pružanja podrške.

 Šta je važno znati prilikom pružanja podrška ili kako i mi sami trebamo postupati kada dolazimo u fazu tugovanja? 

Tugovanje je proces. Važno je da razumijemo, budemo podrška, ali i vrijeme je važan faktor u svemu tome. Vrijeme je ono koje u takvim trenucima prvenstveno sebi treba da damo, jer svako od nas tuguje na različit način. Kako nekom pomoći prilikom tugovanja, odnosno, koje riječi upotrijebiti prilikom tugovanja, a koje ne. 

Poželjno bi bilo izbjegavati sledeće izjave osobi koja je u procesu tugovanja:

❌ Nemoj plakati. Ukoliko nekom kažemo da ne plače, mi mu dajemo zabranu da osjeća. Šaljemo mu poruku u kojoj se osoba može osjetiti neulagodno jer plače pred nama. 

❌ Nemoj da tuguješ za tim. Ovom rečenicom šaljemo poruku da nešto ili nekog možemo zamjeniti, no nije uvijek tako. Ponekad ne možemo naći adekvatnu zamjenu i trebamo dati vremena. 

❌ Nemoj plakati da te neko vidi. Ukoliko nekom kažemo ovu rečenicu, osoba se može osjećati ranjivije i da je pogriješila jer se otvorila pred drugim, stavljamo joj zabranu da osjeća. 

❌ Budi jak. Poruka ove rečenice takođe nije dobra, jer trebamo prihvatiti sebe, svoju ranjivost, jer samo tako prihvatamo sebe, svoja osjećanja i imamo svoj rast. 

❔ Kako pomoći nekom na adekvatan način: 

✅ Tu sam za tebe. 

✅ Razumijem da ti je teško. 

✅ Voljela bih da znam kako si, kako se osjećaš? 

✅ Vidim da ti je teško, ako želiš da razgovaramo, tu sam. 

✅ Plakati je uredu. 

Osobe koje prolaze kroz faze tugovanja  trebaju vaše strpljenje, posvećenost,  pažnju. Važno je da pored sebe imaju barem jednu osobu sa kojom su izgradili kvalitetan i podržavajući odnos koji bi na ljekovit način doveo do djelimičnog ili potpunog iscjeljenja. Više ih slušati, jer je njihova potreba da imaju nekog pored sebe kako bi izbacili sva svoja trenutna osjećanja. Budite podrška nekom na adekvatan način. Dopustite ranjivost jer je to prihvatanje sebe i naših djelova.

Ranjivost ne znači istovremeno i slabost. Dati sebi dozvolu da budemo ranjivi je dobar način prihvatanja tuge, ali i dobar put do iscjeljenja.