,, Voli me i tad ću vrijediti ”

,, Vrijedi samo onaj ko je voljen”.

Tokom života odrastamo sa uvjerenjima, da vrijedimo samo ako nas partner/ partnerica voli i dok zavređujemo tu ljubav. Ove misli su ono što nazivamo negativnim bazičnim uvjerenjima i one su obično duboko usađene. One su procijena nas samih i onoga koliko mi vrijedimo kao osobe.

Osjećanja sopstvene vrijednosti nastaje rano u djetinjstvu , tako što dijete memoriše situacije u kojima mu roditelj iskazuje naklonost. Dijete memoriše ove situacije i osjeća vrijednost kada se sjeti takvih situacija. Internalizacijom velikog broja takvih situacija, u djetetovoj psihi se formira struktura koja mu omogućava naklonost i ljubav prema sebi, odnosno da osjeti osjećanje sopstvene vrijednosti. Kada se jednom uspostavi vrijednost, to postaje intrapsihički mehanizam za doživljaj osjećanje sopstevene bazične vrijednosti tokom kasnijeg života. Valja napomenuti, da nije dovoljno da neko bude voljen od strane roditelja pa da kasnije nema potrebu za ljubavlju drugih. Ona intrapsihička struktura, kako bi odražala funkciju, mora biti povremeno potkrepljivana kroz aktuelne iskaze ljubavi od strane drugih ljudi. 

Kada roditelj ne iskazuje dovoljno naklonosti prema djetetu ili obezvređuje djetetovu sposobnost i kvalitet, onemogućeno je formiranje intrapsihičke strukture i kvaliteta, onemogućuje formiranje instrapsihičke strukture koja stvara bazična osjećanja samopoštovanja i samoljubavi. Bez bazičnog osjećanja, tačnije zbog jedne bazične nesigurnosti u sopstvenu vrijednost, osoba se kasnije tokom života stalno preispituje  i osjeća se nedovoljno sigurna u sopstvenu vrijednost. Nedostatak unutrašnje strukture koja bi stabilizovala osjećanje vrijednosti, osoba zavisi od akutelnog stava drugih ljudi prema njoj, jer samo stav drugih može izazvati osjećanja samopoštovanja i samoljubavi. Psihološki mehanizam odgovoran je za razvijanje različitih strategija emocionalnog preživljavanja, a koji su usmjereni ka drugim ljudima, odnosno iznuđivanje poštovanja i ljubavi drugih ljudi, kada ga osoba privremeno stekne pravo da poštuje i voli samu sebe. 

Kada osoba vjeruje da svoja osjećanja samoprezira i bezvrednosti može prevazići tako što će biti voljena od neke vrijedne i socijalno značajne ličnosti, te osoba može imati brojne probleme u svom ljubavnom životu: 

  • preplavljenost snažnim osjećanjem bezvrijednosti ukoliko ljubavna naklonost nije uzvraćena;
  • strah od gubitka partnera je koji je ,,vrijedniji” i na koga se, nema pravo, iz čega proističu brojne strategije kontrole partnera, posesivnosti i ljubomore;
  • demonstriranje ponosa, provociranje zavisti i razni drugi oblici potvrđivanja osjećanja samovrijednosti pred trećim ljudima, a sve to preko partnera;
  • depresivnost i osjećanje bezvrijednosti nakon raskida odnosa ljubavi;

Odnos ljubavi s partnerom koga doživljava vrijednijim od sebe, pokazuje dve vrste straha: strah da drugi ne prepozna koliko osoba zaista vrijedi i da shodno tome ode; strah da neko vredniji ne preotme partnera;

Kada dođe do raskida, kao i kada ljubav nije uzvraćena, osoba reaguje depresivno. Osoba doživljava kao pravo Ja, njoj je ,,poznat” razlog zbog kog veza nije uspijela: to je uvijek zato što ona kao biće ne vrijedi dovoljno. Zasniva se na logici:

kada vrijedim = ja sam voljen

voljen sam = ja vrijedim

nisam voljen = ja ne vrijedim 

Pošto ne vrijedim, sasvim je normalno da me drugi neće

Kognitivni sklop je prisutan ne samo u situacijama raskida odonosa koji je postojao i neuspijelog pokušaja da se ostvari nego i u krizama. Kada osoba krene da razmišlja na ovaj način, ona osjeća u sebi samoprezir, nižu vrijednost. Ovakav način je destruktivan i dovodi do iskrivljene slike o sebi. 

  • Ljudska vrijednosta nije ,,zarazna”.
  • Bez ljubavi prema sebi nema ravnoteže u ljubavi prema drugima;
  • Naučite da volite i cijenite sami sebe pa će vas i drugi voljeti i cijeniti;
  • Prilikom biranja partnera potencijalne partnere treba birati između onih koji vam stavljaju do znanja da hoće da bude sa vama, a ne pokušavati preobratiti one koji vam stavljaju do znanja da ne žele biti sa vama;
  • Ko se u ljubavi lažno predstavlja zabranjuje sebi stvarnu ljubav; 

,, Vaš odnos sa samim sobom daje ton svim našim odnosima”.