Traumatsko vezivanje

Traumatska veza ( trauma bonding) je emocionalna vezanost koja se može formirati u nasilnoj vezi, posebno veza koju žrtva osjeća prema počiniocu. Traumatske veze su tako jake, teško ih je ostaviti jer ljudi koji su uključeni imaju intenzivna i emocionalna iskustva zajedno.

Žrtva traumatske veze je izmanipulisana tako da misli da su ta intenzivna osećanja ljubav, što je čini da gleda dalje od nasilnog ponašanja. Osjećaji straha i napuštenosti postaju jači kako se ciklus nastavlja, zbog čega žrtva želi ostati jer je to sve što zna. Traumatska veza nije zdrava veza i nije prava ljubav.

U zdravoj vezi, osoba bi se trebala osjećati sigurno i samouvjereno. Uz traumatskoj vezi, osoba se često osjeća negativno prema sebi, zajedno s osjećajem straha i anksioznosti.

Kako zapravo izgleda krug zlostavljanja? 

Neki nasilni odnosi slijede obrazac zlostavljanja, a zatim kajanja. Nakon nanošenja štete, osoba koja zlostavlja može obećati da će se promijeniti. Neki mogu biti posebno ljubazni ili romantični da nadoknade svoje ponašanje.

Ovo zlostavljanoj osobi daje nadu da će se njihova patnja završiti i da će jednog dana dobiti ljubav ili vezu koju im je partner obećao. Osoba koja doživljava zlostavljanje može vidjeti patnju kao cijenu za dobrotu. Ponašanje grižnje savjesti također može uzrokovati da se zlostavljana osoba osjeća zahvalno, posebno ako se navikla na loš tretman. Ovo pojačava ostanak u vezu. 

Postoji nekoliko znakova za tarumatsko vezivanje.

1. Love bombing

Ljubavno bombardovanje javlja se na početku veze i uključuje preterano laskanje i pohvale za partnera. Ljubavno bombardovanje može naterati žrtvu da veruje drugoj osobi i da joj popusti.

2. Poverenje i zavisnost

U ovoj fazi, počinitelj će učiniti gotovo sve da mu partner vjeruje. Nasilni partner želi natjerati drugu osobu da misli da su namijenjeni jedno drugom. Zajedno sa ljubavnim bombardovanjem, daje žrtvi predstavu o ljubavnom odnosu i predstavku o nasilniku, nakon što se zlostavljanje dogodi. 

3.  Gaslighting

Gaslighting je oblik psihičkog zlostavljanja zbog kojeg žrtva dovodi u pitanje stvarnost. Kada osoba upali gaslighting, prebacuje krivicu na drugu osobu. Manipulišu njima da misle da nisu u pravu ili da su „ludi“.

4. Gubitak sebe

Kada je osoba u traumatskoj vezi, to ruši njeno samopouzdanje i osjećaj u vezi sebe.Oni postaju nepovezani, izolovani i gubitak kada je u pitanju njihov identitet. Za osobe koje su u traumatskim vezama može biti jako teško krenuti dalje. I za cijeli proces treba vremena. 

Traumatske veze mogu imati uticaj na mozak mijenjajući važne neurohemijske nivoe poput dopamina i oksitocina. Kada su ove neurohemikalije disregulirane, to može uzrokovati emocionalnu ovisnost, gdje osoba može iskusiti “žudnju” za određenim osjećajima koji dolaze iz ciklusa traumatske veze. To također može uzrokovati zbunjujuće i konfliktne misli do te mjere da osoba počinje opravdavati i racionalizirati zlostavljanje.

Traumatske veze mogu dovesti do problema kao što su:

– Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP)

– Razvoj hroničnih bolesti

– Emocionalni distres

– Disocijacija

– Problemi sa spavanjem

  • Mentalni umor ili “magla mozga”
  • Flashbacks

Kako poslije prekida odnosa?

Iscjeljenje od emocionalne traume može biti dug i komplikovan proces. Trauma zlostavljanja može imati trajne posljedice na mentalno i fizičko zdravlje. Niko ne mora sam da se nosi sa ovim.

Osoba može doživjeti bol, osjećaj gubitka i tugu nakon što pobjegne iz situacije zlostavljanja.

  • Zapitajte se kako izgleda vaš život, ako se ne možete odlučiti na raskid, zapitajte se kako vas tretira vaš partner. 
  • Izgradite mrežu podrške, počnite od porodice i prijatelja, te otkrite kakva je vaša veza zapravo. 

Terapija može biti izuzetno korisna za pojedince koji su/bili u traumatskoj vezi.

Terapija može pomoći osobi da obradi svoja iskustva, nauči kako se nositi, restrukturirati negativne misli i osjećaje i pomoći osobi da primijeni nove strategije u svom svakodnevnom životu.